Image by Beatriz Pérez Moya

HOLLANDA’DA ŞİRKET KURMAK

Hollanda’da Kimler Şirket Kurabilir?


■ Neredeyse herkes Hollanda’da şirket kurabilir. Ancak prosedürler geçerli bir vize veya çalışma izni almanız gerekip gerekmediğine, başka bir anlatımla Avrupa Birliği ülkelerinden birisi veya diğer ülke vatandaşı olup olmamanıza göre değişiklik gösterebilir.


■ Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Topluluğu ve İsviçre vatandaşları oturum veya çalışma iznine tabi olmaksızın şirket kurabilmektedirler.


■ Hollanda’da şirket kurmak isteyen girişimcilerin Hollanda’da bulunma veya vatandaş olmak gibi bir zorunlulukları bulunmamaktadır. Şirkete atanacak Hollanda’da yerleşik bir temsilci ile şirketin yönetimi mümkündür.


■ Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Topluluğu ve İsviçre vatandaşları dışındaki ülkelerin vatandaşları kuracakları şirketin işlerini bizzat yönetmek, Hollanda’da yaşamak istediklerinde Hollanda göçmen prosedürlerine göre oturum veya çalışma iznine ihtiyaç duymaktadırlar.Türk Vatandaşlarının Şirket Kurması


■ Türk vatandaşları, 90 günden uzun süreli olarak Hollanda’da bulunmak istemeleri halinde geçerli bir oturum iznine ihtiyaç duymaktadırlar. Ancak, Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında imzalanan Ankara Anlaşması uyarınca, Türk vatandaşlarına bir kısım kolaylıklar ve ayrıcalıklar sağlanmaktadır. Oturum ve çalışma izinlerinin değerlendirilmesi Hollanda’da IND kurumu ( Immigration and Naturalisation Service) tarafından yapılmaktadır.


■ Hollanda’da kendi işletmenizi açarak veya serbest meslek erbabı olarak faaliyet göstermek istemeniz halinde, yapacağınız ticari aktivitenin Hollanda ekonomisine katkısının Hollanda Ekonomi Bakanlığınca puanlama sistemine göre değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak Ankara Anlaşması gereğince Türk vatandaşları puanlama sisteminden muaftır. Bununla birlikte ayrıntılı bir iş planı hazırlanarak, ekonomiye katkısı yönünden değerlendirmeye sunulması gerekmektedir.


Hollanda’da Yatırım Yolu ile Oturum İzni


■ Hollanda’da yatırım yolu ile oturum izni verilebilmektedir. Önceden belirlenen çalışma alanındaki bir şirkete en az 1.250.000 Euro tutarında yatırım yapılması gerekmektedir. Bu durumda yatırımcıya Ind tarafından belirlenen diğer kriterleri taşıması halinde 1 yıllık oturum izni verilebilmektedir.Şirket Kuruluşu İçin Gerekli İşlemler


■ Hollanda’da en yaygın şirket türü B.V’dir. Türk Hukuk sistemine göre Limited Şirkete karşılık olarak gelmektedir.


■ B.V kuruluşu için, seçeceğiniz ticari ismin uygun olup olmadığı, diğer kayıtlı şirketlerle iltibas yaratıp yaratmadığı değerlendirilir.


■ Şirket ana sözleşmesinin Hollanda’da bir noterden tasdik edilmesi gerekmektedir. Şirket ana sözleşmesinin ya noter huzurunda ortaklarca ya da yetkilendirdikleri temsilcileri tarafından imzalanması gerekmektedir.


■ Şirketin Ticaret Sicil Müdürlüğüne (K.V.K) kayıt ettirilmesi gerekmektedir. Şirketin Ticaret Sicilinde tescilinin ardından vergi numarası alması gerekmektedir.


■ Hollanda’da faaliyet gösterecek şirketlerin banka hesabı göstermesi ve şirketin ana sözleşmesinde belirlenen sermayesinin şirket adına açılacak banka hesabına yatırılması gerekmektedir.


B.V Şirket Türünün Avantajları


■ Hollanda’da B.V şirketleri başka bir şirkette yönetici veya hissedar olma imkanına sahiptir.


■ Uluslararası ticarette B.V şirketler saygın bir konumdadır.


■ Hollanda Batı Avrupa’da en düşük vergi

oranlarına sahiptir. Yatırımın çekilmesi amacıyla Hollanda hükümeti tarafından 2021 yılına kadar vergi oranları kademeli olarak düşürülecektir.


■ Avrupa pazarına erişim sağlama açısından stratejik bir konuma sahiptir.


■ Herhangi bir sınırlamaya takılmadan birkaç gün içerisinde kuruluş prosedürleri tamamlanır.


■ Hollanda vatandaşı olmayan kişilerce şirket kurulup, yönetilebilir.


Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


İletişim: 00 90 216 599 03 69

: info@ychukuk.com
İletişim

Hakkımızda

Hizmetlerimiz

Bağdat Caddesi, Akasyalı Sokak No:1 D:6 Suadiye - Kadıköy - İstanbul / Türkiye

Tel:  00 90 216 599 03 69

Tel:  00 90 216 969 45 57

Fax: 00 90 216 599 03 71

E-posta: info@ychukuk.com

Kullanım Koşullar

Gizlilik Politikası & Veri Koruma

Şikayet Politikası

Kariyer

​​​​© 2018 Yıldızeli & Çakmaklı Hukuk Bürosu

  • Y&C Hukuk ve Danışmanlık
  • Y&C Hukuk ve Danışmanlık
  • Y&C Hukuk ve Danışmanlık
  • Y&C Hukuk ve Danışmanlık
  • Y&C Hukuk ve Danışmanlık